بوستر پمپ

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

بوستر پمپ

 

بوستـر پمپ

 PackagedBooster

بوسترپمپ به دستگاهی اطلاق می شود که دو یا چند پمپ به صورت موازی به یکدیگر متصل شده باشند تا بتواند دبی و هد مورد نیاز را با کمترین انرژی و بالاترین راندمان تامین نمایند . وظیفه بوسترپمپ ثابت نگه داشتن فشار لازم برای تامین شبکه مصرف با توجه به الگوی متغیّر مصرف می باشد. از این رو هنگامی که در شبکه مصرفی وجود ندارد فشار تغییر نمی کند و پمپ های بوسترپمپ خاموش می باشند اما به محض اینکه مصرف فشار در شبکه افت می کند برای جبران این افت اولین پمپ شروع به کار می کند اگر این پمپ قادر به تامین فشار نباشد پمپ های دیگر به همین ترتیب وارد مدار می شود تا فشار را در محدوده معینی ثابت نگه دارند

هنگامی که مصرف کم یا متوقف می شود پمپ ها نیز به ترتیب از مدار خارج می شوند. به معنائی دیگر پمپ های بوسترپمپ ، با توجه به الگوی مصرف به مدار وارد یا خارج می شوند.

موارد استفاده از بوسترپمپ:

1.آبرسانی ساختمان های مختلف مانند برجها بیمارستانها مدارس سالن های تفریحی ورزشی مجتمع های مسکونی و آپارتمانی  و...

2.  تامین سیستم اطفاء حریق

3.  مصارف کشاورزی و آبیاری

4.  تامین آب صنعتی کارخانجات و صنایع

مزایای استفاده از بوسترپمپ :

1.  محدوده وسیعی را از جهت تنوع مصرف پوشش میدهد.

2.وقتی نوسان های مصرف کننده بسیار زیاد باشد به جای استفاده از یک پمپ بزرگ از چند پمپ کوچک که به صورت بوسترپمپ هستند استفاده میشوند تا بتوان بسته به نیاز تعدادی از آنها را به کار وا داشت و از کار کردن بیهوده بقیه جلوگیری نمود در حقیقت استهلاک  و مصرف انرژی به حداقل میرسد.

3.به دلیل اینکه بوسترپمپ از اجزای مختلف متصل به هم تشکیل شده است میتوان با جدا کردن این اجزا بوسترپمپ را به سهولت حمل و در مکان مناسب نصب کرد.

4.کارکرد دائمی بوسترپمپ را می توان با گذاشتن یک پمپ رزرو تضمین کردو هنگام خرابی یک پمپ پمپ رزرو وارد مدار می شود تا وقفه ای در کارکرد سیستم ایجاد نگردد.

5.  قابلیت سرویس حین کار را دارد.

اجزای تشکیل دهنده بوستر پمپها  :

اجزای اصلی مشترک بوسترپمپ دور ثابت و دور متغیر عبارتند از:

·        مجموعه الکتروپمپ ها

·        بخش مکش

·        بخش دهش

·        شاسی اصلی

سایر اجزای اصلی

·   بوسترپمپ های دور ثابت را تابلوی کنترل و فرمان دور ثابت  منبع دیافراگمی و پرشر سوئیچ های حداقل و حداکثر فشار تشكيل مي دهند

·   در بوسترپمپ های دور متغیر عبارتند از :تابلوی کنترل و فرمان دور متغیر و پرشر ترانسميتر

1.  پمپ:

2.الکتروپمپ:در اکثر قریب به اتفاق بوسترپمپ ها از الکتروموتور به عنوان موتور محرک پمپ استفاده می شود. الکتروپمپ های يك بوسترپمپ كه به صورت موازی روي يك شاسی اصلی در کنار يكديگر قرار دارند مجموعه الکتروپمپ های يك بوسترپمپ را تشكيل مي دهند .مقدار توان مصرفی الکتروموتور بستگی به پمپ دارد.برای الکتروموتور باید نوع عایق بندی مناسب را لحاظ کرد تا در مناطق مختلف و شرایط متفاوت جوابگو باشد .الکتروموتور از نظر مسائل ایمنی (IP)نیز باید قابل اطمینان باشد.

بخش مکش:

·  بخش مکش بوسترپمپ شامل يك کلکتور لوله ای است كه به واسطه شيرآلات و اتصالاتمورد نیاز به مکش الکتروپمپ ها و خروجی مخزن ذخیره آب متصل مي گردد. شيرآلات و اتصالات این بخش عبارتند از:

·شیر قطع و وصل

·صافی

·لرزه گیر

·فلنج

·مهره ماسوره

بخش دهش:

·  بخش دهش نیز مشابه يك کلکتور لوله ای است كه به وسیله شيرآلات و اتصالات لازم از خروجی الکتروپمپ به شبکه مصرف متصل مي شود.شيرآلات این بخش نیز عبارتند از :

·شیر يكطرفه

·لرزه گیر

·فلنج مهره ماسوره

3.کلکتور مکش و دهش:ورودی پمپ ها به کلکتور مکش متصل می شوند و سیال از طریق این کلکتور وارد پمپ ها می شود .خروجی پمپ ها از طریق اتصالات و شیر آلات و فلنجها به کلکتور دهش متصل می شوند و سیال از طریق این کلکتور خارج میشود.در مصارف آبرسانی کلکتور ها باید گالوانیزه باشند تا از نظر بهداشتی مورد تائید باشد. در سیستم های آتش نشانی کلکتور ها باید از نوع بدون درز باشند و قادر به تحمل فشار بالا را داشته باشند.

4.شیر فلکه: هنگامیکه بخواهیم یکی از پمپ ها برای تعمیر یا به هر دلیل دیگری از مدار خارج کنیم از شیرهای فلکه برای قطع جریان سیال استفاده می کنیم.معمولا برای ابعاد بزرگ از شیر های چدنی و برای ابعاد کوچک از شیر های برنجی استفاده می شود.

5.شیر یکطرفه:برای جلوگیری از برگشت آب به پمپ و جلوگیری از صدمه رساندن ضربه قوچ احتمالی از شیر یکطرفه استفاده می کنند .

6.صافی:در بسیاری موارد سیال مورد استفاده برای مصرف  حاوی ذرات ریز یا اجسامی است که حتما باید از ورود آنها به پمپ جلوگیری به عمل آید تا به پمپ صدمه ای نرسد.بنابراین از صافی برای این منظور استفاده می شود در سیستم های آتش نشانی توصیه می شود که برای هر کدام از پمپ ها یک صافی جداگانه در نظر گرفته شود تا در صورت بسته شدن یک خط بقیه پمپ ها به کار خود ادامه دهند.         

7.لرزه گیر:به دلیل اینکه بتوانیم ارتعاش بوسترپمپ را به شبکه لوله کشی  منتقل نکنیم از لرزه گیر در کلکتور مکش و دهش استفاده می کنیم هنگامیکه دبی خروجی از پمپ ها زیاد شود ارتعاش در بوسترپمپ نیز زیاد می شود به همین دلیل از لرزه گیر بصورت جداگانه در هر خط بوسترپمپ یعنی در ورودی و خروجی هر پمپ استفاده می شود.

8.تابلوی برق و کنترل:  تابلوی برق وسیله ای است که سیستم مکانیکی و الکتریکی را هماهنگ می نمایند .و طراحی مناسب تابلو می تواند نقش به سزایی در کارکرد مطلوب بوسترپمپ داشته باشد.تابلو های بر و فرمان باید الکتروموتور ها و پمپ ها را از خطرات احتمالی نظیر نوسانات شدید در شبکه برق و خشک کار کردن پمپ ها و غیره محافظت کنند.همچنین تابلو باید از نظر ایمنی نیز مورد تائید باشد .وظیفه کنترلر (PLC)این است که بوسترپمپ را طوری کنترل کند که در شبکه مصرف فشار و دبی مطلوب ایجاد گردد و استهلاک نیز در پمپ ها بطور مساوی تقسیم گردد. سیستم های بکار رفته در تابلوهای فرمان و قدرت  بوسترپمپ باید امکانات مناسبی  به شرح زیر ایجاد نمایند :

مخزن دیافراگمی:آب سیالی است با درصد تراکم نزدیک به صفر و بطور عملی غیر قابل تراکم از آنجا که در خطوط پمپاژ همواره می بایست تداوم جریان سیال برقرار باشد (Continuity) تا عمل ازدیاد فشار و انتقال توسط پمپ انجام گیرد و با توجه به غیر قابل تراکم بودن آب  تا بخشی از سیستم پمپاژ بصورت ارتجاعی قابلیت جذب انرژی  بصورت فشار یا کشش را دارا باشد.مخازن دیافراگمی این قابلیت را دارند که آب را تحت فشار معینی ذخیره نموده و در صورت نیاز دوباره آن را به سیستم باز گردانند.تحت فشار بودن دائمی سیستم پمپاژ می تواندعملکرد صحیح پرشر سوئیچ(Pressure Switches)را نیز تضمین نماید تحقیقات نشان می دهد که وجود مخزن دیافراگمی در جلوگیری از بوجود آمدن تنش های بزرگ در اثر پدیده ضربه قوچ آب نقش بازی می کند .از طرف دیگر برای جلوگیری از ازدیاد روشن و خاموش شدن پمپ ها سعی می شود حجم مخزن دیافراگمی را قدری بزرگتر از حداقل مورد نیاز برای نگهداری فشار انتخاب نمایند تا مصارف کوچک از محل ذخیره مخزن تامین گردد و سپس در صورت نیاز به مقادیر بیشتر آب مورد نیاز تامین شده و ضمنا آب تخلیه شده از مخزن نیز دو.باره جایگزین شود. هر چند این وظیفه را می توان به پمپ ژاکی نیز محول نمود تا مصارف کوچک را پاسخگو باشد اما به دلایلی که ذکر شد ترکیبی از پمپ ژاکی و مخزن دیافراگمیتوصیه می شود که باعث جلوگیری از روشن و خاموش شدن های مکرر پمپ های اصلی گردد.در بوسترپمپ هایی که از کنترلر برای کنترل کارکرد بوسترپمپ استفاده می شود حجم مخازن دیافراگمی مورد نیاز کمتر از حجم محاسبه شده خواهد بود زیرا کنترلر با برنامه ریزی صحیح می تواند بخشی از عملکرد مخزن دیافراگمی را پوشش دهد. این منبع به واسطه لوله یا اتصال قابل انعطاف به كلكتور دهش بوسترپمپ متصل مي گردد و فقط در بوسترپمپ های دور ثابت مورد استفاده قرار مي گیرد.

9.پرشر سوئیچ:در بوسترپمپ های دور ثابت از دو پرشر سوئيچ برای کنترل فشار حداقل و حداکثر سیستم استفاده مي شودومقدار محدوده فشار مجاز کاری بوسترپمپ را برای واحد کنترل با استفاده  ازپرشر سوئیچ معین می کنیم.

10.   پرشر ترانسميتر:

در بوسترپمپ های دور متغیر برای کنترل کاملا ثابت فشار آب فقط يك پرشر ترانسميتر بکار مي رود.

11.    مانومتر:  برای اندازهگیری فشار ورودی بوسترپمپ فشار خروجی بوسترپمپ فشار تکتک پمپ ها از مانومتر استفاده می شود.

12.    اتصالات تبدیلی و فلنجها:  برای اتصال قطعات مختلف بوسترپمپ به هم از اتصالات و فلنج ها استفاده می شود که بنا بر نوع و حجم بوسترپمپ از اتصالات و فلنجها ی جوشی یا دنده ای استفاده می شود.

13.    شاسی:برای يكپارچه نمودن بوسترپمپ مجموعه الكتروپمپ ها بخش مکش بخش دهش و تابلوی کنترل و فرمان بر روي يك شاسی اصلی نصب مي گردند.پمپ ها و الکتروموتورها باید روی یک شاسی مناسب قرار گیرند تا از ارتعاش و حرکت آنها جلوگیری کند .مقاومت شاسی و نوع آن بستگی به وزن و حجم الکتروموتور ها و پمپ های مصرفی در بوسترپمپ دارد.

14.    کوپلینگ:  اگر پمپ و الکتروموتور با سیستم کوپلینگ در خارج از پمپ کو پله گردد برای اتصال پمپ به الکتروموتور نیاز به کوپلینگ می باشد این کوپلینگ متناسب با قطر شفت الکتروموتور و پمپ است .استفاده از گارد کوپلینگ برای رعایت مسائل ایمنی اجباری است.

----------------------------

تمام قطعات بکار گرفته شده در بوسترپمپ باید از نوع استاندارد بوده و استاندارد های مربوط به آبرسانی و آتش نشانی در بوسترپمپ باید رعایت شود .همچنین تمام قطعات باید با ضریب اطمینان در نظر گرفته شده بتوانند فشار ایجاد شده توسط پمپ را تحمل نمایند.

انواع بوسترپمپ:

بوسترپمپ ها از نقطه نظر تعداد پمپ به دو دسته تك پمپه و دو یا چند  پمپه طبقه بندی مي گردند.

بوسترپمپ تك پمپه:

بوسترپمپ تك پمپه جهت مصارف آب بهداشتی كم و متوسط در آبرساني و صنعتی کاربرد دارد.این نوع بوسترپمپ کاملا يكپارچه بوده و برای استفاده كافي است كه كلكتور ورودی آن به منبع تغذیه آب و كلكتور خروجی آن به شبکه مصرف متصل شده و برق مورد نیاز تابلوی کنترل و فرمان آن تامین گردد.

بوسترپمپ های دو یا چند پمپه دور ثابت  به دو دسته  با الكتروپمپ پیشرو و بدون الكتروپمپ پیشرو طبقه بندی مي گردد.

بوسترپمپ با الكتروپمپ پیشرو :

این بوسترپمپ ها از يك الكتروپمپ پیشرو (جاكي پمپ)و يك يا چند الكتروپمپ اصلی تشكيل مي شوند كه در آن ظرفیت الكتروپمپ پیشرو کمتر از الكتروپمپ های اصلی است ولی فشار آن بتا فشار الكتروپمپ های اصلی برابر است.

بوسترپمپ بدون الكتروپمپ پیشرو :

این بوسترپمپ ها از دو یا چند الكتروپمپ اصلی با مشخصات يكسان بدون استفاده از الكتروپمپ پیشرو ساخته مي شوند.

مؤلفه های بوسترپمپ:

بوسترپمپ ها براساس دو مؤلفه اصلی حداکثر مصرف آب و حداقل فشار  طراحی مي شوند و نوسانات ساعتی  مصرف آب نیز عامل موثر در تعيين مشخصات آن مي باشد.

نوع پمپ ها در بوسترپمپ از جهت کارکرد:

پمپ ها با توجه به کارکرد خود در بوسترپمپ به سه نوع تقسیم می شوند:

1.پمپ اصلی(MAIN PUMP): پمپ یا پمپ هایی که وظیفه تامین هد و دبی کل سیستم را دارند.

2.پمپ ژاکی(JOCKEY PUMP): هنگامی که دبی مورد نیاز یک سیستم زیاد باشد معمولا از پمپ های بزرگ استفاده می گردد به تبع آن موتور های محرک نیز انرژی زیادی برای به حرکت در آوردن پمپ نیاز دارند در الگوی مصرف زمان هایی وجود دارد که دبی درخواستی کم می باشد و میتوان این دبی را با یک پمپ کوچک تامین کردو نیازی به استفاده از پمپ بزرگ نیست. به همین دلیل برای صرفه جویی در مصرف انرژی و همچنین کاهش استهلاک پمپ های بزرگ پمپی با ظرفیت آبدهی کمتر از پمپ اصلی انتخاب می کنند تا برای مصارف  کم فقط این پمپ روشن می شود و نیاز سیستم را برآورده  کند.نام این پمپ ژاکی پمپ یا پمپ پیشرو است . برای حالتی که آبریزش در پمپ ها و افت تدریجی فشار در سیستم (LEAKAGE)وجود دارد از ژاکی برای تامین مجدد فشار استفاده می نمایند.  

3. پمپ رزرو (STANDBY PUMP): معمولا در مکان هایی که آبرسانی امری ضروری است و وقفه در آن باعث ایجاد مشکلاتی می شود (مانند بیمارستانها کارخانجات و ....)پمپی را روی بوسترپمپ قرار می دهند تا در صورت خراب شدن یا توقف یکی از پمپ ها این پمپ وارد مدار شود و وقفه ای در آبرسانی ایجاد نگردد. این پمپ را پمپ رزرو می نامند.در بوسترپمپ هایی که برای آتش نشانی بکار می رود حتما باید یک پمپ رزرو روی بوسترپمپ تعبیه گردد

143 نظرها

 • پیوند نظر off white مهر 30, 1398 ارسال شده توسط off white

  I needed to create you the very little word just to give many thanks as before for all the lovely opinions you've shared above. This has been really wonderfully generous with people like you to grant publicly what exactly numerous people would've supplied for an e book to help with making some bucks on their own, especially considering that you might well have tried it if you wanted. Those principles additionally served to provide a fantastic way to understand that most people have the identical dreams really like my personal own to realize good deal more when it comes to this issue. I know there are some more fun occasions in the future for many who look into your blog.

 • پیوند نظر moncler مهر 29, 1398 ارسال شده توسط moncler

  Thank you so much for providing individuals with remarkably superb chance to read from this web site. It's always so pleasurable and stuffed with a great time for me personally and my office mates to search your website no less than three times every week to study the new guides you will have. Not to mention, I am at all times amazed with all the amazing thoughts you give. Certain 2 points in this article are definitely the best we have all ever had.

 • پیوند نظر nike react مهر 28, 1398 ارسال شده توسط nike react

  I'm also commenting to let you be aware of what a nice encounter our child experienced using your blog. She mastered several issues, not to mention what it's like to possess a wonderful giving character to make many people with ease have an understanding of specific impossible things. You undoubtedly did more than our own expectations. Thanks for coming up with the essential, trusted, revealing not to mention easy thoughts on this topic to Jane.

 • پیوند نظر fila online shop مهر 27, 1398 ارسال شده توسط fila online shop

  I simply wished to say thanks once again. I'm not certain what I could possibly have sorted out without the smart ideas shown by you relating to this concern. It absolutely was an absolute alarming crisis for me, but looking at a new professional approach you handled the issue took me to cry with gladness. I'm just happier for this advice and in addition believe you are aware of a great job you were putting in instructing the others via your blog post. More than likely you have never met all of us.

 • پیوند نظر vapormax مهر 26, 1398 ارسال شده توسط vapormax

  Thank you for every one of your work on this website. My niece takes pleasure in participating in investigations and it's really simple to grasp why. Many of us hear all concerning the powerful ways you convey precious strategies via the blog and therefore foster participation from others on the area plus our own girl is without a doubt understanding so much. Have fun with the remaining portion of the year. You're conducting a tremendous job.

 • پیوند نظر yeezy wave runner 700 مهر 25, 1398 ارسال شده توسط yeezy wave runner 700

  I would like to show my appreciation to this writer for rescuing me from this scenario. Right after browsing throughout the search engines and obtaining ways which were not pleasant, I thought my life was gone. Living devoid of the approaches to the difficulties you've fixed through your main post is a critical case, as well as the kind that could have in a negative way damaged my career if I hadn't encountered your web page. Your main mastery and kindness in taking care of a lot of stuff was valuable. I'm not sure what I would've done if I hadn't encountered such a stuff like this. I am able to at this moment look forward to my future. Thanks for your time very much for the high quality and sensible guide. I will not think twice to endorse your blog to any individual who would like tips about this problem.

 • پیوند نظر jordans مهر 24, 1398 ارسال شده توسط jordans

  I in addition to my guys happened to be reading through the great guides from the blog then all of the sudden came up with a terrible suspicion I had not expressed respect to the web blog owner for them. All of the women ended up for this reason very interested to read all of them and have pretty much been taking advantage of these things. I appreciate you for really being well considerate and for picking out certain great ideas most people are really wanting to know about. My very own honest regret for not saying thanks to sooner.

 • پیوند نظر balenciaga مهر 24, 1398 ارسال شده توسط balenciaga

  I am only writing to make you know what a perfect discovery my friend's child had visiting the blog. She came to find a wide variety of issues, with the inclusion of what it's like to have an excellent coaching mindset to make many others with no trouble learn about chosen problematic subject areas. You truly did more than her expected results. Thanks for rendering those useful, dependable, edifying as well as easy tips on your topic to Mary.

 • پیوند نظر curry shoes مهر 23, 1398 ارسال شده توسط curry shoes

  I not to mention my buddies have already been following the great guidelines found on your site while suddenly I had an awful suspicion I had not thanked the website owner for those strategies. My guys appeared to be for that reason excited to learn them and have truly been taking pleasure in these things. Appreciate your indeed being indeed thoughtful and then for deciding upon certain ideal subject matter most people are really wanting to be aware of. My very own sincere regret for not expressing appreciation to earlier.

 • پیوند نظر jimmy choo shoes مهر 22, 1398 ارسال شده توسط jimmy choo shoes

  My wife and i have been absolutely joyous Chris managed to finish up his basic research through the ideas he acquired out of your web pages. It's not at all simplistic to just continually be releasing techniques which usually men and women may have been making money from. And now we fully grasp we now have the website owner to appreciate because of that. The illustrations you've made, the simple web site navigation, the relationships you can help to promote - it's mostly superb, and it's really letting our son and our family reason why the idea is enjoyable, which is certainly incredibly indispensable. Many thanks for the whole lot!

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.